Prodejte svou nemovitost hladce a bez soudních průtahů

Prodej nemovitosti stojí a padá s podepsáním kupní smlouvy. Ani po jejím uzavření ale nemáte vyhráno. Dnešní doba nabádá k uspěchanosti a podepsat právně neprověřený dokument, získaný z neznámého zdroje, je dnes bohužel poměrně běžné.

Na koleni sestavené prodejní smlouvy skýtají nejedno riziko – a případy, kdy prodejce nemovitosti přišel nejen o peníze, ale i o svůj dům, nejsou vůbec výjimečné.

Škoda za desítky tisíc

Typickou situací je případ paní Jany. Svůj dům prodala počátkem letošního roku za 3,5 milionu Kč a myslela, že tím veškeré formality končí. Jenže pak přišla studená sprcha.

„Dům za Prahou jsem prodala rodinnému známému. Sám přišel s kupní smlouvou a tvrdil, že ji nechal prověřit právním expertem. Neměli jsme důvod nevěřit mu, známe se ostatně léta,“ vypráví Jana svůj příběh.

Po podpisu kupní smlouvy složil známý slíbenou částku do advokátní úschovy, paní Jana podala návrh na vklad do katastru nemovitostí – a za 6 týdnů se katastrální úřad ozval s tím, že převod domu na nového majitele přerušil.

„Tvrdili, že v kupní smlouvě jsou nedostatky a vyzvali nás k opravě a doplnění informací. Nemám právní vzdělání, takže to bylo velmi obtížné,“ tvrdí Jana, podle které pak trvalo další dva měsíce, než se svých peněz opravdu dočkala.

„Katastrální úřad nám totiž dokumenty opět vrátil – neověřili jsme podpisy. Když jsem uhodila na známého, přiznal, že smlouvu stáhl z internetu. Věřil, že je v pořádku. Neztratili jsme tím jen několik měsíců, kdy jsme čekali na peníze, za které jsme potřebovali koupit jinou nemovitost. Stálo nás to i spoustu duševních sil.

Prodej nemovitosti bez úschovy? Jen pro otrlé

Stejně tak důležitá je pro prodej domu či bytu již zmíněná smlouva o finanční úschově. V ní se třetí strana (zpravidla advokát) zavazuje k tomu, že za provizi uschová kupní obnos a po převedení nemovitosti na nového majitele pošle peníze prodávajícímu. A ani zde se nevyplatí otálet.

„Bydleli jsme s manželkou na malém městě. Vysoká nezaměstnanost, ne zrovna ideální sousedské poměry,“ začíná svůj příběh s nepříliš šťastným koncem pan Jaroslav. Chtěli jsme se zkrátka odstěhovat, tak jsme byt nabídli k prodeji. Inzerovali jsme, kde se dalo, ale půl roku se nic nedělo,“ vypráví Jaroslav.

Pak se ale na postarší manželský pár ze severních Čech štěstí zdánlivě usmálo. „Když se po šesti měsících konečně našel zájemce, byl to pro nás dar z nebes. Kupující s nastěhováním spěchal a protože podle svých slov neměl peněz nazbyt a nechtěl se zdržovat právními záležitostmi, dohodli jsme se na prodeji nemovitosti bez úschovy.“

Jenže pak přišly problémy. Nový majitel se k zaplacení neměl a navrhl manželům pravidelnou splátku. To se ale páru nelíbilo – a tak se kupec pro jistotu přestal ozývat úplně.

Soud se táhne už tři roky a konec je v nedohlednu. V našem starém domově už léta bydlí člověk, který nám jej ukradl. Nemáme ani byt, ani peníze. Místo, abychom si užívali důchodu, vkládáme energii do soudního řízení,“ uzavírá příběh Jaroslav, který mezitím přebývá s manželkou na chatě.

Nenechte se napálit!

Oba příběhy jsou smutnou realitou. Váš prodej nemovitosti ale nemusí špatně dopadnout.

Jako zkušený makléř vám zdarma zprostředkuji veškerý právní servis a zaručím se za to, že prodej vašeho domu či bytu proběhne bez problémů. Pamatujte – nervy máte jen jedny.

Souhlasím s pravidly užívání těchto stránek, včetně informací o zpracování osobních údajů. Prohlášení o ochraně osobních údajů