Aktuální stav realitního trhu – Praha a okolí 11/2023

Aktuální výše úrokové sazby ČNB a na ni navázané hypotéčních úvěru aktuálně velmi brzdí poptávku především po dražších nemovitostech. Na trhu je málo lidí, kteří jsou schopni z vlastních prostředků financovat nákup nemovitostí v řádu 15 mil a víc a proto je v současné době velmi těžké najít kupce na takový typ nemovitosti. Naopak nemovitosti levnější, specificky byty v Praze v ceně 5-7 mil. se kupodivu prodávají vcelku dobře, protože to je cenová hladina, na kterou někteří lidé dosáhnou bez potřeby využívat hypotéční úvěr. Lidé si obecně kvůli vysokým sazbám hypoték úvěry neberou, protože jsou tak drahé, že se jich bojí a proto je poptávka velmi nízká. Prodávají se byty ve zmíněné nižší cenové relaci ovšem s jednou výhradou. Cenovka takových bytů, které se prodávají musí být na úrovni mínus 15 až 20% oproti nejvyšším cenám z roku 2021. Pak takový byt může na trhu obstát. Ceny z roku 2021 jsou v současné době nedosažitelné a pokud se nějaký takový byt na trhu za tuto cenu nabízí, stává se z něj ležák o který není zájem. 

Více info o historii, současnosti a budoucím vývoji realitního trhu v souvislostech najdete v mé analýze trhu na mém webu zde: Vývoj realitního trhu

Jiří Šimon - výjimečné realitní služby
Jsem profesionální makléř, odborník na realitní trh – a moje práce je mým koníčkem. Za sebou mám 22 let praxe a více než 700 prodaných domů, bytů i pozemků. Jmenuji se Jiří Šimon a pomohu i vám prodat vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu a především v požadovaném čase. Jsem zvyklý nemovitosti prodávat – ne jen nabízet!