Chcete svou nemovitost prodat stůj co stůj, ale nevíte, kolik za svůj dům či byt chtít? Nabídnete-li nemovitost pod cenou, přijdete o desítky tisíc. Předražený dům či byt pro změnu kupce nenajde.
Ceny nemovitostí se v čase mění. Kromě lokality a velikosti objektu mají na výslednou cenu vliv i desítky dalších faktorů. Některé z nich na hodnotě uberou, jiné přidají.
Určit hodnotu nemovitosti je tvrdý oříšek i pro zkušeného makléře. Pracovníci zavedených realitek se řídí cenovými mapami, specializovanými databázemi a pomáhají jim také rozsáhlé zkušenosti z aktuálního realitního trhu. Takové nástroje ovšem běžný laik nemá.
Prim hraje lokalita. V Praze se cenové rozdíly mezi městskými částmi pohybují v desítkách procent, podobnému trendu podléhá i většina velkých měst.
Zásadní je také stav realitního trhu jako takového. Hodnota nemovitosti se odvíjí od poměru mezi nabídkou a poptávkou, vliv má ale i vývoj hypotečních úvěrů. Hrubou představu o hodnotě svého domu či bytu získáte na realitních portálech, orientovat se můžete i dle údajů na katastrálním úřadě. Katastr nemovitostí smlouvy o prodeji ukládá a umožňuje do nich veřejnosti nahlížet.
Jedním z nejzásadnějších faktorů, ovlivňujícím cenu nemovitosti, je technický stav objektu. Je váš dům po rekonstrukci nebo jde dokonce o novostavbu? Přičtěte si body k dobru.
Zanedbaná údržba naopak hodnotu nemovitosti sráží. A to platí i v případě, že váš byt prošel rekonstrukcí – rozhodující je stav celého objektu, nikoliv vaší bytové jednotky.
Na cenu má samozřejmě vliv i stavební materiál. Cihlové domy si stojí lépe než paneláky, úplně nejníže jsou panelové objekty bez zateplení. Do cen nemovitostí se totiž promítá mj. i energetická úspornost budovy.
Prodáváte bytovou jednotku? Pak byste měli vědět, že její cenu určuje třeba i to, v jakém patře se nachází. A zda je v budově k dispozici výtah.
Byty v přízemí se v průměru prodávají o 10 % levněji, suterén dokáže snížit hodnotu bytové jednotky o čtvrtinu. Zásadním handicapem je absence výtahu, především v objektech se čtyřmi a více patry.
Nízký strop, průchozí pokoje nebo problémy s vlhkostí – to vše hodnotu bytu snižuje. Překážkou bývají i netradiční dispozice bytu – na papíře sice mohou vypadat zajímavé, pokud se ale neslučují s praktickým provozem domácnosti, cenu nemovitosti srážejí.
Hodnotu naopak zvyšuje prostorný sklep, balkón (či dokonce terasa) a samozřejmě celková “vzdušnost” interiéru. Na škodu není ani jižní či jihozápadní orientace a výhled do okolí.
S cenou může pěkně zamávat i nejbližší okolí nemovitosti. Nejde přitom jen o dostupnost občanských služeb a MHD (v Praze především metra). O hodnotě rozhoduje i to, zda se byt nachází v rušné ulici nebo zda je v jeho okolí park či vodní plocha.
Negativní vliv má samozřejmě blízkost průmyslových objektů, ale i přítomnost autoservisu a dalších hlučných podniků. Na venkově se za mínus považuje zemědělská výroba, svažitý terén a třeba i záplavová oblast.
Při odhadu prodejní ceny vezměte v potaz i právní aspekty. V tomto ohledu uškodí věcné břemeno, nevyřešené majetkové spory, podílové nebo družstevní vlastnictví.
Při prodeji nemovitosti kalkulujte i s investicemi, kterým se při prodeji nemovitosti nevyhnete. Patří sem především:
Mimo atraktivní prezentace a právních náležitostí je důležitým prvkem úspěšného prodeje také to, aby se o něm dozvědělo co nejvíce lidí – to ale není zadarmo. Internetová reklama, propagace na Facebooku či místní inzerce vás bude něco stát, na druhou stranu může prodej několikanásobně urychlit.
Od dalšího nákladu, kterým je daň z příjmu (tedy za prodej bytu či domu), jste osvobozeni, pakliže mezi nabytím a prodejem objektu neuplynulo více jak 5 let. Pokud jste ale danou nemovitost prokazatelně užívali minimálně 2 roky, jste od daně z příjmu také osvobozeni. .
Zanedbatelná není ani časová náročnost. Vyřizování telefonátů a e-mailů, provádění zájemců, jednání s úřady – často jde o druhou práci na plný úvazek.
Víte, jaké další kroky jsou při prodeji nemovitosti nezbytné? Přečtěte si našeho průvodce prodejem nemovitosti a nic vás nepřekvapí!