Rostou ceny nájmů v Praze?!

Reálné porovnání ceny nájmu 2017 vs 2022

V médiích se v poslední době objevuje věčné téma zvyšující se výše nájemného a neustále dokola je různými zájmovými skupinami toto téma akcentováno, a to především pomocí PR článků. Stále se dozvídáme jak ceny nájmů obrovsky rostou a jak ještě více porostou.

Při čtení těchto článků si vždy pokládám otázku: Je to realita nebo zbožné přání těchto zájmových skupin? U každého článku se na prvním místě dívám na to, kdo je citován, kdo takový článek píše a podle toho velmi jednoduše zjistíte, jestli je to něco, co si chce daná skupina prosadit nebo realita. Obzvlášť v dnešní době, kdy je možné si za peníze koupit v podstatě jakýkoliv PR článek a pokud je alespoň trochu senzační, tak ho média velmi rádi vydávají. A přiznejme si, že zvyšující ceny nájmu jsou atraktivní témata.

A jaká je realita v praxi?

Již 20 let jsem profesionální realitní makléř a na trhu se pohybuji neustále. Každý den zažívám, jak se trh chová, jaké jsou nálady, zájemci, majitelé a znám dokonale jejich potřeby. Myslím, že díky těmto zkušenost rozumím chování trhu velmi dobře a dobře se mi hodnotí aktuální situace a stav trhu.

A abych jen neteoretizoval, tak vám přináším jeden aktuální konkrétní příběh, ze kterého si udělejte závěr nad tím jestli ceny nájmu v Praze stoupají nebo ne.

V červnu 2017 jsem pro svého dlouholetého klienta obsazoval nájemníkem jeho investiční byt v Sokolovské ulici nedaleko Karlínského náměstí na Praze 8 o celkové výměře 50 m2. Jednalo se o byt střední kvality v činžovním domě bez větších rekonstrukcí, žádná novostavba, ale v dobře obyvatelném stavu.

Jak je mým zvykem před samotným nabízením jsem si udělal rešerši trhu a velmi detailně si propočítal jaká je průměrná nabídková cena podobných bytů v okolí 500 m od Karlínského náměstí a zjistil jsem, že cena je 301,- Kč / m2. Nájemní cena tohoto bytu 50 m2 byla tedy v červnu 2017 celkem 15.000,- Kč / měs. + energie. Za tuto cenu jsme byt pronajmuli a pět let v něm nájemník pokojně bydlel. Při hledání nájemníka o byt žádná velká rvačka ze strany zájemců nebyla. Myslím, že cena přesně odpovídala aktuální poptávce.

Průměrná nabídková cena nájmu v roce 2017 = 301,- Kč / m2

Nyní je květen 2022, tedy pět let poté a majitel bytu mi volá, že nájemník končí, a že byt bude volný. Mám se opět postarat o zajištění vhodného nájemníka. Samozřejmě, že se postarám. Opět jsem si udělal rešeřši trhu a velmi detailně si propočítal jaká je aktuální průměrná nabídková cena podobných bytů v okolí 500 m od Karlínského náměstí a zjistil jsem, že cena je 311,- Kč / m2! Navíc jsem zjistil celkem nemilou věc, že v tomto perimetru 500 m od Karlínského náměstí je aktuálně na trhu volných 60 bytů k pronájmu. To je obrovská konkurence!

Průměrná nabídková cena nájmu v roce 2022 = 311,- Kč / m2

Tento výpočet vychází z aktuální nabídky podobných bytů v této lokalitě a kdokoliv si může tento výpočet ověřit.

Závěr si udělejte sami.

Stoupají ceny bytů reálně, jak stále slyšíme z médií?

Je bytů k pronájmu na trhu nedostatek?

Nevěřte vždy tomu, co se kde píše, nevěřte teoretikům s grafy a věřte profesionálům na trhu s mnohaletými zkušenostmi, kteří vychází z každodenní praxe a pohybu na trhu!

Jsem si vědom, že vycházím pouze z jednoho případu, že nejedná o reprezentativní vzorek celého trhu, ale tohle je realita širšího centra Prahy.

Celá tato věc má však další velmi významný aspekt a tím jsou ceny energií, které jsou s provozem bytu spojené. A tady je růst opravdu velmi výrazný. U tohoto konkrétního bytu postačovalo na pokrytí nákladů na energie v roce 2017 celkem 2000,- / měs., kdyžto zálohy, které budeme pro tento byt nastavovat aktuálně budou 4000,- / měs. a zde se tedy jedná o obrovský nárůst a tím i nárůst ceny, kterou musí nájemník celkem uhradit.

Takže na závěr říkám ano, celkový výdaj za nájemní bydlení se zvyšuje, ale ne kvůli zvyšování cen nájemného, ale kvůli zvyšování cen energií, které se promítají výrazně promítají do absolutní hodnoty úhrady spojené s nájmem bytu.

Pokud uvažujete o pronájmu bytu, budu rád když se na mě obrátíte a budeme moct vaši situaci spolu konzultovat a rád se postarám o zajištění vhodného nájemníka i pro váš byt. Pro výběr toho nejlepšího nájemníka mám vypracovaný komplexní systém, který minimalizuje případný špatný výběr nevhodného nájemce pro váš byt.

Jiří Šimon / tel.: 602304070 / jirisimon@jirisimon.cz / www.jirisimon.cz

Jiří Šimon - výjimečné realitní služby
Jsem profesionální makléř, odborník na realitní trh – a moje práce je mým koníčkem. Za sebou mám 22 let praxe a více než 700 prodaných domů, bytů i pozemků. Jmenuji se Jiří Šimon a pomohu i vám prodat vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu a především v požadovaném čase. Jsem zvyklý nemovitosti prodávat – ne jen nabízet!