Jak se připravit na prodej nemovitosti: Nenechte se nachytat na švestkách!

Jste důkladně připraveni na prodej?

Stáhněte si zdarma zaškrtávací seznam důležitých kroků, na které nesmíte jako prodejte nemovitosti zapomenout.

Poptávka po bytech a domech roste, zejména v okolí velkých měst. Ceny nemovitostí stoupají, nová výstavba stagnuje. Dobrou zprávou je, že pro prodej vašeho bydlení je ideální čas. A ta špatná? O přízeň zájemců se budete muset utkat s tuctem dalších prodávajících.

Prodej nemovitosti začíná dlouho předtím, než se ve sluchátku ozve hlas prvního potenciálního kupce. Příprava domu nebo bytu k prodeji má tři etapy a každá z nich má svá neměnná pravidla. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti – nenechte se nachytat a vše půjde jedna báseň!

Krok první – ohodnocení nemovitosti, opravy i focení

Chystáte se k prodeji nemovitosti, po nocích sepisujete inzeráty a hledáte kupce… ale znáte vůbec její cenu?

Nespoléhejte na svou intuici – kupní politika domů i bytů se vedle cenových map a stavu realitního trhu řídí i takovými faktory, jako je výhled nebo podlaží, ve kterém se bytová jednotka nachází. A roli hraje také materiál, ze kterého je celá budova postavena.

Obraťte se raději na odborníka – jeho služby nejsou drahé a ušetří vám spoustu času.

Vyhněte se rekonstrukcím

Před prodejem nemovitosti se sluší provést nezbytné opravy. Nákladnější rekonstrukce ale nechte na novém majiteli. Nejen, že se nemusíte trefit do jeho vkusu a potřeb, náklady na rekonstrukci mohou cenu bytu či domu zvýšit natolik, že s jeho prodejem budete mít obrovské potíže.

Vsaďte na home staging

Lidé se neřídí rozumem, jejich rozhodnutí usměrňují a tvarují emoce. Atraktivní inzerát s působivými fotografiemi je vábničkou, které odolá málokdo.

Světlý, vzdušný interiér s výhledem do kvetoucí zeleně slibuje pohodu a šťastný rodinný život.

Temná místnost se zašlou sedací soupravou po prarodičích vyhrožuje neshodami, hádkami, zoufalstvím.

Při úpravě interiéru i jeho focení se vyplatí vsadit na osvědčené profesionály. Tzv. home staging zvedne cenu nemovitosti až o 10 %, nezabere přitom více času než jeden den.

Pod taktovkou zkušených odborníků váš byt prokoukne: místnosti prozáří nový nátěr na stěnách, vkusný nábytek dodá vzdušný dojem.

Krok druhý – úklid i všetečné otázky

Před samotnou prohlídkou ukliďte. Důkladně. Umyjte okna a podlahy, vyčistěte koberce i záclony, zbavte se nepříjemných pachů. Domácí zvířata i menší děti svěřte do péče známým. A u domů nezapomeňte na kultivaci zahrady a příjezdové cesty.

Z dohledu odstraňte nejen své věci (knihy, hygienu, nádobí), ale také veškeré fotografie. Cílem je dát interiéru neutrální ráz a zájemci možnost se s domem či bytem co nejvíce ztotožnit.

Podklady i dobrou náladu mějte po ruce

Pro návštěvníky nemovitosti mějte připraveny veškeré potřebné dokumenty. Nezapomeňte na výpis z katastru nemovitostí, hodit se může i návrh rezervační a kupní smlouvy. Počítejte ale s tím, že potenciální kupec bude o konečné ceně zřejmě tvrdě vyjednávat.

Připravte se také na smršť dotazů. Jaká je dopravní situace v tu a tu hodinu? Plánuje se v okolí další výstavba? Kde se nachází nejbližší obchod s potravinami? A jací jsou sousedé? Odpovídejte jasně, trpělivě a především pravdivě.

Krok třetí – využijte právníka

Sestavení rezervační i kupní smlouvy patří do rukou právního experta, využít můžete ale i volně dostupné vzory. Stále ale platí, že konečná kontrola dokumentů se bez oka zkušeného právníka neobejde.

Především nezapomeňte připravit návrh na vklad do katastru nemovitostí. Podává se až po podpisu kupní smlouvy a u jeho odevzdání bývá zpravidla i nabyvatel domu či bytu. Ještě před přípravou všech právně závazných dokumentů si ale vyhlédněte advokáta nebo notáře pro úschovu financí.

Připravte nemovitost na prodej – krok po kroku

Chcete mít jistotu, že vám nic důležitého neuniklo? Stáhněte si seznam všech kroků potřebných pro přípravu bytu nebo domu na prodej!

Jste důkladně připraveni na prodej?

Stáhněte si zdarma zaškrtávací seznam důležitých kroků, na které nesmíte jako prodejte nemovitosti zapomenout.

 

Jiří Šimon - výjimečné realitní služby
Jsem profesionální makléř, odborník na realitní trh – a moje práce je mým koníčkem. Za sebou mám 20 let praxe a více než 700 prodaných domů, bytů i pozemků. Jmenuji se Jiří Šimon a pomohu i vám prodat vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu a především v požadovaném čase. Jsem zvyklý nemovitosti prodávat – ne jen nabízet!