Schůzka s realitním makléřem: Co vás čeká a na co se připravit?

Otázky, na které se makléře musíte zeptat

Stáhněte si zdarma seznam otázek, na které se musíte makléře před prodejem nemovitosti zeptat.

STÁHNOUT OTÁZKY PRO MAKLÉŘE ZDARMA

Prodáváte-li nemovitost na vlastní pěst, dříve či později na makléře narazíte. Ozvou se vám sami – a bude jich mnohem víc než skutečných zájemců o váš byt či dům.

Prodej nemovitosti je složitý proces, při kterém se vyplatí vsadit na spolupráci s osvědčenou realitní kanceláří – a makléři to dobře vědí. Na realitním trhu se pohybují řadu let, znají jeho zákonitosti a ví, jak dům i byt rychle a efektivně prodat. Ušetří vám peníze, čas i nervy.

První schůze s makléřem je nezávazná. A netrvá déle než dvě hodiny.

Prodáváte? Postavte na kávu

Nejlepším místem pro setkání je váš dům nebo byt. Před zahájením samotné spolupráce makléř nemovitost obhlédne a stanoví její přibližnou cenu. Tu později zpřesní pomocí specializovaných databází a cenových map – roli totiž nehraje jen lokalita, ale i přilehlé okolí. A třeba také to, zda interiér prošel v nedávné době rekonstrukcí.

Mějte po ruce potřebné dokumenty. Makléře budou ohledně nemovitosti zajímat zejména:

  • základní informace o nemovitosti,
  • datum a způsob nabytí bytu či domu,
  • právní závazky k nemovitosti.

Rozhodně si připravte kupní smlouvu a/nebo nabývací titul svého domu nebo bytu. Výpis z katastru nemovitostí si realitní makléř zařídí sám, jedna ze starostí vám tedy odpadá. Je-li nemovitost zatížena věcným břemenem nebo majetkovými spory, určitě makléři příslušné dokumenty ukažte!

Podpis smlouvy a zahájení spolupráce

V dalším kroku makléř navrhne strategii prodeje a vypracuje cenovou analýzu – tedy to, za kolik bude nemovitost nabízet. Částka je oproti skutečné hodnotě domu či bytu nadsazená. Renomovaný makléř je zároveň špičkový obchodník – a zpravidla se mu daří vyjednat vyšší cenu.

Závazným krokem pro spolupráci je podpis tzv. zprostředkovatelské smlouvy, která stanovuje práva a povinnosti nejen makléře, ale i vlastníka prodávaného domu nebo bytu – tedy vás. Její nezbytnou součástí jsou jasné podmínky, za jakých může makléř vaši nemovitost nabízet. Prodej svého bytu nebo domu máte díky tomu plně pod kontrolou.

U zprostředkovatelské smlouvy zpravidla nechybí ani tzv. doložka o exkluzivitě. Nabídnete-li totiž nemovitost dalším makléřům, budou se v prodeji vzájemně předhánět. A to mj. i snižováním prodejní ceny a v konečném důsledku i důvěryhodností – váš dům či byt budou odborníci nabízet na některých serverech i několikrát, pod různými cenami. Nic, co by přidalo na důvěře.

Tři plus jeden krok k úspěšnému prodeji

Na tahu je realitní makléř. Nejprve nechá úpravou interiéru a jeho nafocením vyhotovit atraktivní snímky, které připojí k úderně napsanému inzerátu. Ten vyvěsí na realitní servery a sociální sítě.

Součástí propracovaného marketingového mixu prodeje je i cílená (PPC) reklama ve vyhledávačích a aktivní oslovení potenciálních kupců.

Realitní odborník vybere vhodné zájemce a po nemovitosti je provede. S vaším souhlasem pak s jedním z nich podepíše rezervační smlouvu, kterou se zájemce zavazuje ke koupi vašeho domu nebo bytu.

Následuje byrokratické kolečko – makléř s partnerskou advokátní kanceláří zařídí jednání s úřady i přípravu nezbytných smluv a dokumentů, dohlédne na úschovu peněz za prodej. Veškeré služby jsou součástí dohodnuté provize.

Během několika týdnů můžete mít peníze na účtě – a nebude vás to stát prakticky žádný čas!

Na co se makléře zeptat?

Na první nezávazné schůzi s realitním makléřem se nezapomeňte optat na vše potřebné. Stáhněte si seznam otázek a pečlivě si je projděte – jedině tak budete mít jistotu, že jste nic neopomněli!

Otázky, na které se makléře musíte zeptat

Stáhněte si zdarma seznam otázek, na které se musíte makléře před prodejem nemovitosti zeptat.

STÁHNOUT OTÁZKY PRO MAKLÉŘE ZDARMA
Jiří Šimon - ERA Reality
Jsme profesionální realitní makléř již více než 16 let a moje práce mě prostě baví a věřím, že je to na mé práci vidět! Přesvědčte se i vy a staňte se mými klienty!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.