Jak ocenit nemovitost? Jaký zvolit způsob stanovení hodnoty nemovitosti?

Problematika oceňování nemovitostístanovení správné ceny nemovitosti je velmi široká. Velmi často se setkávám s klienty, kteří říkají, já mám své ocenění a za to chci prodat svou nemovitosti. Na dotaz jaké mají oceněné však většina z nich nedokáže odpovědět. Existuje totiž několik typů ocenění nebo zjištění ceny nemovitosti. Je vždy potřebné rozlišovat pro jaký účel je ocenění prováděno. Jedná se např. o znalecké posudky o ceně nemovitosti, které provádějí soudní znalci “s kulatým razítkem” a tyto znalecké posudky se používají především pro řízení před soudem, při vypořádání vlastnictví nebo sporech. Výsledná cena ze znaleckého posudku vůbec nemusí odpovídat tržní ceně nemovitosti, ceně za kolik se dá nemovitost na trhu prodat. Pro stanovení správné tržní ceny a nastavení prodejní ceny se používají tržní ocenění u kterých je potřeba přihlédnout k mnoha faktorům, jako je aktuální stav trhu, počet nemovitostí na prodej v dané lokalitě, stav nemovitosti, umístění v lokalitě a velikost nemovitosti. Toto ocenění provádí především realitní kanceláře a realitní makléři. A posledním typem ocenění je ocenění, které si nechávají zpracovávat banky pro potřebu poskytování hypoték pro financování nákupu nemovitosti kupujícím pomocí hypotéčního úvěru. Každé ocenění má jiný cíl a je zpracováváno jinou metodou a proto se u stejné nemovitosti mohou ceny výrazně lišit. Znalecký posudek se snaží odhalit co nejspravedlivější cenu pro obě strany sporu případně pro státní orgány. Tržní ocenění sleduje zájem prodávající, aby neprodal nemovitost zbytečně pod cenou a ocenění banky pro poskytnutí hypotéčního úvěru sleduje především zájem banky tak, aby banka neposkytla na koupi vysokou částku, a v případě kdy dlužník nebude plnit své závazky, tak aby měla krytu svou investici v podobě poskytnutého hypotéčního úvěru. To je ve zkratce o problematice oceňování nemovitostí a jejich způsobů pro různé účely. Problematika oceňování je mnohem širší, ale to je na jiné téma. Většina běžných lidí se v praxi setkává převážně s těmito třemi tyty ocenění.

Pokud uvažujete o prodeji nemovitosti a chcete znát její cenu abyste neprodali pod cenou tak se na mě obraťte. Zdarma vám zpracuji tržní cenu a ocenění vašeho bytu, domu nebo pozemku. Klikněte ZDE!

Jiří Šimon - výjimečné realitní služby
Jsem profesionální makléř, odborník na realitní trh – a moje práce je mým koníčkem. Za sebou mám 22 let praxe a více než 700 prodaných domů, bytů i pozemků. Jmenuji se Jiří Šimon a pomohu i vám prodat vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu a především v požadovaném čase. Jsem zvyklý nemovitosti prodávat – ne jen nabízet!