Otázky, na které se makléře musíte zeptat
Stáhněte si zdarma seznam otázek, na které se musíte makléře před prodejem nemovitosti zeptat.
Prodáváte-li nemovitost na vlastní pěst, dříve či později na makléře narazíte. Ozvou se vám sami – a bude jich mnohem víc než skutečných zájemců o váš byt či dům.
Prodej nemovitosti je složitý proces, při kterém se vyplatí vsadit na spolupráci s osvědčenou realitní kanceláří – a makléři to dobře vědí. Na realitním trhu se pohybují řadu let, znají jeho zákonitosti a ví, jak dům i byt rychle a efektivně prodat. Ušetří vám peníze, čas i nervy.
První schůze s makléřem je nezávazná. A netrvá déle než dvě hodiny.
Nejlepším místem pro setkání je váš dům nebo byt. Před zahájením samotné spolupráce makléř nemovitost obhlédne a stanoví její přibližnou cenu. Tu později zpřesní pomocí specializovaných databází a cenových map – roli totiž nehraje jen lokalita, ale i přilehlé okolí. A třeba také to, zda interiér prošel v nedávné době rekonstrukcí.
Mějte po ruce potřebné dokumenty. Makléře budou ohledně nemovitosti zajímat zejména:
Rozhodně si připravte kupní smlouvu a/nebo nabývací titul svého domu nebo bytu. Výpis z katastru nemovitostí si realitní makléř zařídí sám, jedna ze starostí vám tedy odpadá. Je-li nemovitost zatížena věcným břemenem nebo majetkovými spory, určitě makléři příslušné dokumenty ukažte!
V dalším kroku makléř navrhne strategii prodeje a vypracuje cenovou analýzu – tedy to, za kolik bude nemovitost nabízet. Částka je oproti skutečné hodnotě domu či bytu nadsazená. Renomovaný makléř je zároveň špičkový obchodník – a zpravidla se mu daří vyjednat vyšší cenu.
Závazným krokem pro spolupráci je podpis tzv. zprostředkovatelské smlouvy, která stanovuje práva a povinnosti nejen makléře, ale i vlastníka prodávaného domu nebo bytu – tedy vás. Její nezbytnou součástí jsou jasné podmínky, za jakých může makléř vaši nemovitost nabízet. Prodej svého bytu nebo domu máte díky tomu plně pod kontrolou.
U zprostředkovatelské smlouvy zpravidla nechybí ani tzv. doložka o exkluzivitě. Nabídnete-li totiž nemovitost dalším makléřům, budou se v prodeji vzájemně předhánět. A to mj. i snižováním prodejní ceny a v konečném důsledku i důvěryhodností – váš dům či byt budou odborníci nabízet na některých serverech i několikrát, pod různými cenami. Nic, co by přidalo na důvěře.
Na tahu je realitní makléř. Nejprve nechá úpravou interiéru a jeho nafocením vyhotovit atraktivní snímky, které připojí k úderně napsanému inzerátu. Ten vyvěsí na realitní servery a sociální sítě.
Součástí propracovaného marketingového mixu prodeje je i cílená (PPC) reklama ve vyhledávačích a aktivní oslovení potenciálních kupců.
Realitní odborník vybere vhodné zájemce a po nemovitosti je provede. S vaším souhlasem pak s jedním z nich podepíše rezervační smlouvu, kterou se zájemce zavazuje ke koupi vašeho domu nebo bytu.
Následuje byrokratické kolečko – makléř s partnerskou advokátní kanceláří zařídí jednání s úřady i přípravu nezbytných smluv a dokumentů, dohlédne na úschovu peněz za prodej. Veškeré služby jsou součástí dohodnuté provize.
Během několika týdnů můžete mít peníze na účtě – a nebude vás to stát prakticky žádný čas!
Na první nezávazné schůzi s realitním makléřem se nezapomeňte optat na vše potřebné. Stáhněte si seznam otázek a pečlivě si je projděte – jedině tak budete mít jistotu, že jste nic neopomněli!
Otázky, na které se makléře musíte zeptat
Stáhněte si zdarma seznam otázek, na které se musíte makléře před prodejem nemovitosti zeptat.